» تسلی بخشی های فلسفه

تسلی بخشی های فلسفه

تسلی بخشی های فلسفه نام کتابی است به نویسندگی آلن دوباتن و ترجمه ی جناب عرفان ثابتی . نشر ققنوس این کتاب را چاپ کرده و کتاب در سیصد صفحه می باشد .


متن پشت جلد کتاب را برای دوستان کتابخوار عرض می کنم :

این کتاب می کوشد تا با استناد به آثار شش فیلسوف بزرگ ، راه حل هایی برای مشکلات روزمره ی ما ارائه کند . با خواندن این کتاب از سقراط می آموزیم که عدم محبوبیت را نادیده انگاریم ، سنکا به ما کمک می کند تا بر احساس یاس و ناامیدی غلبه کنیم ، و اپیکور بی پولی ما را چاره می کند . مونتنی راهنمای مناسبی برای درمان ناکارآیی ماست ، عشاق دل شکسته می توانند با خواندن آثار شوپنهاور تسلی خاطر یابند ، و کسانی که در زندگی با سختی های زیادی روبرو هستند با نیچه همذات پنداری خواهند کرد .

تسلی بخشی های فلسفه یکی از آخرین آثار آلن دوباتن است که تاکنون بیش از دویست هزار نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است .


من این کتاب را یک مرتبه کامل از اول تا آخر خواندم و بعدا بارها و بارها به مطالب آن مراجعه کردم و استفاده کرده و لذت بردم . پیشنهاد می کنم دوستان هم اول یک بار کامل کتاب را بخوانند و بعد با هر مشکلی که مواجه شدند به فصل مربوطه در کتاب مراجعه کرده و احساس خویش را چکش کاری کنند و لذت ببرند . جمله های به درد بخور کتاب برای کاربرد در زندگی روزمره بسیار زیادند و کتاب از این جهت غنی است . چند جمله را به صورت تصادفی ذکر می کنم تا دوستان با سبک کتاب و محتوای آن هم کمی بیشتر آشنا شوند .


درست همانگونه که پزشکی هیچ سودی ندارد اگر بیماری جسمی را برطرف نکند ، فلسفه نیز اگر تالم فکری را برطرف نسازد ، بی فایده است .


برای کسی که واقعا دریافته باشد در مرگ هیچ چیز هولناکی وجود ندارد ، هیچ چیز هراسناکی در زندگی هم وجود ندارد .


وقتی خبر غرق شدن کشتی به زنون رسید و شنید که همه ی بارهایش غرق شده ، گفت : فورتونا ، به من امر می کند که فیلسوفی رها از قید و بند باشم .


آنچه معمولا دوست و دوستی می خوانیم ، چیزی بیش از نوعی آشنایی نیست که بر حسب تصادف یا نوعی مناسبت به وجود آمده ، که به وسیله ی آن ارواح ما از یکدیگر حمایت می کنند . در دوستی مورد نظر من ، ارواح در چنان ترکیب عامی در هم می آمیزند که درزی که آنها را به هم می پیوندد ، به کلی ناپدید و محو می شود .


در حق انسان هایی که دوستشان دارم ، آرزوی رنجوری ، پریشانی ، بیماری ، بدرفتاری و آزردگی می کنم . آرزو می کنم که آنها با خودخوارشماری ژرف ، عذاب بی اعتمادی به خود و بدبختی شکست خوردگان ، ناآشنا نمانند .


خلاصه اینکه این کتاب کتابی بسیار خوب است برای کتابخواران عزیز ، سرشار از جمله های متحیر کننده که زاویه ی دیدی جدید به انسان خواهند بخشید ، برای همین سفارش می کنم دوستانی که می خواهند دنیا را از مذاقی دیگر دیگر بچشند ، این کتاب را حتما تهیه کرده و بخوانند ، و کتابخواران عزیز در جمله هایش غرق شوند و آنچنان صفحات را ببلعند که جذب روح و روانشان شود و تک تک جمله ها و کلمات بر روح آنها نشسته و تولید نیرو و انرژی کند .


با سپاس

محسن نامدارزاده

م.ن.صفا

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله